تور مجازی به مقبره کوروش کبیر و پاسارگاد شیراز

تور مجازی به مقبره کوروش کبیر و پاسارگاد شیراز

  • 0
  • 472
  • نویسنده :

حکومت هخامنشیان یکی از مهم ترین حکومت های ایرانی بود که در جهان نیز شناخته شده است. در واقع این حکومت توسط کوروش کبیر تاسیس شد و از همان ابتدای حکومتی خود، اقدامات مهم بسیار زیادی در خصوص ایجاد رفاه و عدالت برای مردمان دنیا صورت گرفت. در واقع کوروش کبیر نمونه واقعی یک پادشاه بود که در تمام ایران محبوب بود و اعمال بسیار زیادی برای بر  قرار کردن آرامش و عدالت در ایران انجام داد. یکی از مهم ترین اقدامات این پادشاه مشهور، نوشتن اولین قوانین بود. کوروش کبیر مرکز پادشاهی خود را در شهر پاسارگاد، که در شیراز قرار دارد، بنا کرد و پادشاهی خود را در این منطقه تکمیل کرد. در نهایت نیز در پاسارگاد و در جایی به نام مقبره کوروش کبیر به خاک سپرده شد.

بنایی که امروزه از مقبره کوروش کبیر بر جای مانده است، یکی از محبوب ترین و مهم ترین آثار تاریخی در ایران می باشد. جالب است بدانید که چه در وسط هفته باشد و چه در زمان تعطیلات، افراد بسیار زیادی به این مقبره سفر می کنند تا ساعاتی را در کنار این جاذبه گردشگری محبوب بگذرانند  از این مقبره بزرگ دیدن کنند. این مقبره حتی سبب شده تا توریستان و گردشگران بسیار زیادی به ایران سفر کنند و از نزدیک از این جاذبه تاریخی مشهور بازدید کنند. اگر شما نیز تا به حال از مقبره کوروش کبیر دیدن نکرده اید توصیه می کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

معرفی

همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم، مقبره کوروش در شهری به نام پاسارگاد قرار دارد. این مقبره به گونه ای ساخته شده است که در هر کجای شهر پاسارگار که بایستید می توانید آن را تماشا کنید. همچنین یکی از جذابیت های آن ارتفاع آن است که در حدود 11 متر می باشد. این سازه سنگی، در مساحتی در حدود 160 متر مربع بنا شده و معماری خاصی دارد. در واقع سازنگان آن با الهام گرفتن از سبک معماری یونانی می باشد. همچنین بخش هایی از این بنا نیز با الهام گرفتن از سبک معماری آسیای صغیر ساخته شده است. جالب است بدانید که برخی قسمت های این مقبره شبیه به سبک معماری عیلامی است. در نتیجه به طور کلی می توان گفت که سازندگان این مقبره، تمامی هنر و ظرافت را برای بنا کردن این سازه پیاده سازی کرده اند.

توصیف مقبره کوروش کبیر

در میان دشتی وسیع در شهر قدیمی پاسارگاد، بناها و سازه های قدیمی بسیار زیادی وجود دارد. اما یکی از مهم ترین بناهای موجود در این دشت، مقبره  کوروش می باشد. از بنا که مجموعه ای از سنگ های روی هم قرار گرفته است، دارای جلوه بسیار زیبا و دیدنی در این دشت بوده و از دور ترین نقطه پاسارگاد میدرخشد. 6 طبقه سنگ های عظیم الجثه، که به مرتب ترین صورت بر روی هم قرار گرفته اند تصویر بسیار زیبایی را ایجاد کرده است. بر روی تمامی این سنگ ها، اتاقکی ساخته شده که سنگ های آن قطری بالغ بر 1.5 متر دارند. سقفی که بر روی این اتاقک قرار دارد به شکی شیروانی می باشد.  در داخل این اتاق نیز دیواره هایی بلند و قطور وجود دارد که سقف سنگین شیروانی بر روی آن ها قرار گرفته است.

کلام آخر

اگر تا به حال از این بنای تاریخی با معماری زیبایش دیدن نکرده اید توصیه می کنیم بازدید از آن را  از دست ندهید. بی دلیل نیست که افراد متعددی همه ساله و حتی برای چندمین بار به این جاذبه گردشگری سفر می کنند تا با گذراندن ساعاتی در کنار این مقبره مقدس، به تماشای آن بپردازند. اگر تا به حال به بازدید از این بنا رفته اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. 

ارسال دیدگاه
توجه !!

پر کردن فیلدهای ستاره دار (*) الزامیست

خبرنامه