پارک شهر تهران | بهترین مکان برای دریافت آرامش

پارک شهر تهران | بهترین مکان برای دریافت آرامش

  • 0
  • 268
  • نویسنده :

پارک شهر یکی از مشهور ترین پارک های شهر تهران است. در واقع باید اشاره کنیم که لقب قدیمی ترین پارک در تهران، متعلق به پارک شهر می باشد. این پارک یکی از جذاب ترین پارک ها در تهران می باشد که نه تنها قدمت بالای این پارک بر محبوبیت آن می افزاید، بلکه چشم انداز بسیار زیبایی که دارد، وسعت آن، امکانات رفاهی و تفریحی آن، و بسیاری از موارد دیگر سبب شده است که این پارک، همه روزه میزبان حجم بسیار زیادی از گردشگران و بازدید کنندگان باشد. 

جالب است بدانید که پارک شهر تهران، در مرکز این شهر قرار داشته و اگر یک روز خود را به طور کامل به بازدید از جاذبه های گردشگری و تاریخی این شهر اختصاص دهید، می توانید پس از گشت و گذار در پارک شهر تهران، اقدام به بازدید از سایر جاذبه های این شهر که در فاصله بسیار کمی از پارک شهر قرار دارند کنید.

پارک شهر با وجود داشتن تاریخچه ای بسیار جالب و جذاب، یکی از قطب های گردشگری در شهر تهران می باشد. علاوه بر این، در هر زمان از روز که به این پارک بروید، افراد متعددی را در این پارک مشاهده خواهید کرد که مشغول گشت و گذار و گذراندن ساعاتی در این پارک هستند. در ادامه این مطلب همه چیز را درباره پارک شهر و همچنین جاذبه های گردشگری آن، به همراه دیدنی ها و امکانات آن بیان کرده ایم. در نتیجه اگر به دنبال مکانی جذاب برای استراحت و گذراندن ساعاتی به دور از مشغله های فکری و شلوغی شهر هستید، توصیه می کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید. یقینا پس از مطالعه این مطلب، برنامه بازدید از پارک شهر را می چینید تا در کوتاه ترین زمان، اقدام به گذراندن ساعاتی خوش در این پارک کنید.

پارک شهر کجاست؟

پارک شهر، یکی از مهم ترین و اصلی ترین جاذبه های گردشگری در مرکز شهر تهران می باشد. تمامی ساکنین شهر تهران، پارک شهر را می شناسند و حتی اکثر این افراد، به بازدید و گردش در این پارک بزرگ پرداخته اند. این پارک که در منطقه 12 قرار دارد، از شمال با خیابان فیاض بخش، از شرق با خیابان خیام و همچنین محله های سنگلج و قورخانه، از غرب با خیابان وحدت اسلامی، و همچنین از جنوب با خیابان بهشت، همسایگی دارد.

تاریخچه پارک شهر

پارک شهر، از جاذبه های تاریخی شهر تهران است که تاریخچه ای بسیار جالب و عجیب دارد. در زمان قاجار، و در زمان سلطنت ناصرالدین شاه، شهر تهران دارای محله های بسیار کمی بود. یکی از این محله ها که سنگلج نام داشت، در همین منطقه ای که امروزه نیز قرار دارد واقع بود. جالب است بدانید که محله ی سنگلج یکی از مهم ترین و آباد ترین محله های شهر تهران بود که در زمانی کوتاه، تبدیل به یکی از پرجمعیت ترین محله های شهر تهران نیز شد. اما پس از روی کار آمدن رضا خان، این محله شاهد تغییرات بسیار زیادی بود. در واقع محله ی سنگلج دارای قنات های بسیار زیادی بود اما متاسفانه به دلیل نداشتن راه های درست فاضلابی، و افزایش چاه های فاضلاب در این محله، خطر آلوده شدن آب های قنات این محله رو به افزایش بود.

این مساله سبب شد تا رضا شاه این محله را به طور کامل تخریب کند. سپس دستور ساختن باغی بزرگ را در این محله صادر کرد. طولی نکشید که این منطقه، تبدیل به باغی بسیار وسیع و بزرگ شد و درختان متعددی در آن قرار گرفت. در نهایت، بخش غربی این فضای سبز توسط وزارت کشاورزی، و بخش شرقی آن نیز توسط شهرداری این شهر، شروع به گسترش یافت و رسیدگی های بسیار زیادی در آن صورت گرفت. البته پس از مدتی تمامی بخش های این فضای سبز به دست شهرداری سپرده شد. اما در نهایت، رضاشاه دستور داد که اولین پارک شهر تهران را در این محل، و در منطقه ای گود احداث شود. که در نهایت، نتیجه ی این اقدامات، تبدیل به پارک شهر امروزه ی تهران شد.

در پارک شهر از چه جاهایی دیدن کنیم؟

پارک شهر را همه می شناسند. امروزه این پارک تبدیل به یکی از بزرگ ترین و مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر تهران شده است و علت هم این است که به علت داشتن وسعت بزرگ، دارای جاذبه های گردشگری و دیدنی بسیار زیادی می باشد. یکی از مهم ترین این جاذبه های گردشگری، آکواریوم، و موزه ی صلح می باشد. البته علاوه بر این موارد، جاذبه ها و دیدنی های بسیار بیشتری نیز در این پارک وجود دارد. به علاوه برای افزایش راحتی بازدید کنندگان، امکانات رفاهی متعددی نیز در آن تعبیه شده است. که در ادامه تمامی این جاذبه های دیدنی و امکانات را معرفی کرده ایم.

دیدنی های پارک شهر تهران

آکواریوم پارک شهر

پارک شهر، دارای جاذبه های دیدنی ای می باشد که شاید در هیچ پارک دیگری آن را مشاهده نکنید. یکی از این جاذبه های دیدنی در پارک شهر، آکواریوم می باشد. این آکواریوم، که در یکی از پناهگاه های زمان جنگ در بخش جنوب شرقی این پارک قرار دارد. جالب است بدانید که در این بخش از پارک شهر، تعداد بسیار زیادی از آکواریوم های آب شیرین قرار دارد که ماهی های متعددی در آن ه وجود دارد. یکی از مزایای این بخش از دیدنی های پارک شهر این است که می توانید اقدام به خرید ماهی های زیبا کنید.

موزه ی صلح پارک شهر

پارک شهر دارای یک موزه نیز می باشد. این موزه که به نام موزه ی صلح شناخته می شود، یکی از مشهور ترین موزه ها در ایران می باشد. جالب است بدانید که در سطح بین الملل، موزه های متعددی در خصوص صلح و دوری از جنگ وجود دارد. که موزه صلح پارک شهر نیز یکی از این موزه های بین المللی می باشد که آثار مخرب جنگ و همچنین از دست دادن جان بسیاری از افراد را به نمایش گذاشته است. بازدید از این موزه برای عموم مردم آزاد می باشد و هر فردی می تواند به راحتی و در طول هفته به جز روز های پنجشنبه و جمعه، در ساعات 9 تا 14.30 به بازدید از این موزه ی مشهور بپردازد. 

باغ پرندگان پارک شهر

در پارک شهر، بخشی را نیز به باغ پرندگان اختصاص داده اند. جالب است بدانید که در باغ پرندگان پارک شهر، دارای 2 محوطه می باشد که باز است. علاوه بر این، 8 قفسه ی بسیار بزرگ نیز در این پارک وجود دارد که پرندگان بتوانند به راحتی در آن ها زندگی کنند. باغ پرندگان در مرکز پارک شهر قرار دارد و از جمله پرندگان موجود در این پارک می توان به: قرقاول، بلدرچین، طوطی برزیلی، بوقلمون، مرغ عشق، کپک، آرا و رنگی، هفت رنگ، عروس هلندی، طاووس، مرغابی، مرغ هلندی، و بسیاری از پرنده های دیگر اشاره کرد.

امکانات تفریحی پارک شهر

پارک شهر، تنها جذابیت ها و جاذبه های دیدنی که در موارد بالا ذکر کردیم را ندارد. بلکه علاوه بر آن، دارای یک دریاچه نیز می باشد که چشم انداز بسیار زیبایی دارد. در کنار این دریاچه، نیمکت های متعددی قرار گرفته است که شما می توانید به راحتی، و در آرامش کامل، به تماشای این دریاچه بپردازید و از چشم انداز زیبای آن لذت ببرید. از دیگر امکانات این دریاچه می توان به سایت پرنده نگری، دوچرخه سواری، پیاده روی، عکاسی، قایق سواری، وسیله های ورزشی و گروهی، میز های پینگ پنگ، مجموعه ورزشی، سالن ورزشی مخصوص بانوان اشاره کرد.

امکانات رفاهی پارک شهر چیست؟

از جمله امکانات رفاهی موجود در پارک شهر می توان به سرویس بهداشتی، مهدکودک بهزیستی و مرکز بهزیستی، سفره خانه، نماز خانه، آمفی تئاتر، خانه فرهنگ بهشت، کتابخانه دفتر محیط زیست، و همچنین گذرگاه ها و امکانات متعددی برای معلولان و ... اشاره کرد.

موقعیت مکانی پارک شهر و مسیر دسترسی به آن

برای دسترسی به پارک شهر، می توانید از راه های متعددی اقدام کید. برای دسترسی با استفاده از وسیله نقلیه شخصی، می توانید خود را به یکی از خیابان هایی که در مطالب بالا اشاره کردیم برسانید و با پارک کردن وسیله نقلیه خود در آن محل اقدام به بازدید از پارک شهر کنید. اما توصیه می کنیم برای بازدید از این پارک، خود را به ایستگاه متروی اما خمینی که در تقاطع بین خطوط 1 و 2 قرار دارد برسانید و در این ایستگاه به راحتی خود را به پارک شهر برسانید.

اگر تا به حال از پارک شهر دیدن کرده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذید.

ارسال دیدگاه
توجه !!

پر کردن فیلدهای ستاره دار (*) الزامیست

خبرنامه