برج رادکان چناران و رمز و رازهای آن

برج رادکان چناران و رمز و رازهای آن

  • 0
  • 275
  • نویسنده :

برج رادکان چناران از آثار تاریخی متعلق به قرن هفتم هجری قمری میباشد.
این بنا در 74 کیلومتری شمال مشهد و 26 کیلومتری شمال غربی چناران واقع شده است. 
بسیاری این بنا را به ریاضی دان، منجم و دانشمند ایرانی ، خواجه نصیر الدین توسی منسوب میدارند.

خواجه نصیر الدین توسی

 محمد بن حسن جهرودي طوسي مشهور به خواجه نصيرالدين طوسي در تاريخ 15 جمادي الاول 598 هجري قمري در طوس زاده شد پس از گذشت 21 سال از عمر خود به نيشابور رفت و در آنجا درصدد آموختن علم برآمد و پس از حمله مغولان به ايران به قهستان که نزديک کاشمر است نقل مکان کرد و پس از آن به قلعه الموت نزد اسماعيليان رفت و در تاريخ 18 ذي الحجه سال 672 هجري قمري در کاظمين دار فاني را وداع گفت.
راساس مطالعات صورت گرفته برج رادکان واقع در منطقه توس به دستور خواجه نصيرالدين طوسي در راستاي نصف النهاري ساخته شده است که دوازده دريچه دارد و در هر برج ماه و ستارگان رصد مي‌شده است.
برج رادکان چناران دارای گنبدی مخروطی شکل است و به همین سبب آن را متعلق به دوره ی ایلخانیان مینامند.
ارتفاع آن 35 متر، قطر داخلی 14 متر و قطر خارجی آن 20 متر میباشد.
در نمای خارجی آن تا ارتفاع سه متری طراحی به صورت 12 ضلعی و پس از آن تا گنبد ستون هایی به تعداد 36 عدد وجود دارد که به گنبد مخروطی شکلش منتهی میشوند.
علی رغم تمام تحقیقات انجام شده هویت و کاربرد این برج به صورت کامل وو صد در صدی کشف نشده است اما عده ی کثیری آن را ابزاری برای علم نجوم و تعیین اوقات سال و ماه مدانند.
برخی به دلایل شباهت های ظاهری این بنا به آرامگا های دیلمیان، آن را آرامگاهی متعلق به زنی به نام مطلع‌الشمس میدانند که البته باید بگوییم این ادعا هیچونه سندیت تاریخی ندارد.

معماری برج رادکان چناران

همانطور که گفته شد بلندای این برج 36 متر است و به اندازه ی ارتفاعی که دارد در نمای خارجی اش 36 عدد ترک یا نیم ستون طراحی شده.
ساخت این بنا در سال 607 هجری قمری به پایان رسیده است. ارنست هرتسفلد که سالها بر روی تخت جمشید مطالعه کرده تاریخ احداث این بنا را 680 هجری قمری میداند.
او همچنین این مقبره را متعلق به یکی از حاکمان مغول که برخی از او به عنوان امیرارغون یاد کرده اند میداند.
بر دیواره ی این برج 12 دریچه قرار دارد که احتمال اینکه این برج کاربرد نجومی داشته و فصول سال را نشان میدهد را بالا میبرد.
دیواره ی این برج به سبک آجر چینی ساده کار شده اما تزیینات گچ بری نیز در آن به کار رفته است.
ورودی بنا نیز در سمت غربی بنا واقع شده که شکلی هلالی دارد و دربی دقیقا با همان ظاهر در مقابل درب اول قرار گرفته است.

کار برد های برج رادگان چناران

همانطور که گفته شد هیچ سند محکمی که راز های پشت این برج را هویدا کند وجود ندارد.
بنا بر این هرکدام از محققان و اندیشمندان بر طبق نظرات شخصیشان کاربردهای این برج را اعلام کرده اند.
برخی گفته اند 12 روزنه ای که در دیواره ی این برج تعبیه شده تنها وسیله برای تعیین چهار فصل،سال کبیسه و اعیادی چون نوروز و  بوده است.
عده ی دیگری معتقدند تقویم جلالی چند قرن پیش از ساخت برج رادکان تعبیه شده بود و برای تعیین اوقات سال نیازی به این برج نبوده است.

آدرس برج رادکان

همانطور که گفته شد این بنا آنچنان باشکوه و مرموز است که گردشگران زیادی را به خود جلب میکنن.
بسیاری از این گردشگران تنها به قصد دیدن برج رادکان، از اروپا به ایران سفر میکنند. این برج در 4 کیلومتری جنوب شرقی یک روستا با همین نام رادکان و در 42 کیلومتری جنوب کردکوی و 54 کیلومتری جنوب غربی گرگان و در 117 کیلومتری یک منطقه کوهستانی – جنگلی و بر ارتفاعات یک تپه که از هوای خنک ومطبوعی برخوردار است واقع گشته.
 

ارسال دیدگاه
توجه !!

پر کردن فیلدهای ستاره دار (*) الزامیست

خبرنامه