معرفی میدان نقش جهان اصفهان

معرفی میدان نقش جهان اصفهان

  • 0
  • 130
  • نویسنده :

میدان نقش جهان یکی از نماد ها و جاذبه های تاریخی در شهر اصفهان می باشد. یقینا شما هم تا به حال نام این میدان را شنیده اید. حتی این بنای تاریخی شهرت جهانی دارد و نام آن در سازمان یونسکو به  ثبت رسیده است. شهر اصفهان در زمان های قدیم، پایتخت ایران بود. در نتیجه در این شهر، سازه ها و بناهای تاریخی متعددی وجود دارد که بازدید از هر کدام از آن ها خالی از لطف نیست و حس و حال خوبی دارد. هر ساله، توریستان و گردشگران زیادی از نقاط مختلف جهان به ایران می آیند تا این سازه بی نظیر و بناهای تاریخی موجود در آن را مشاهده کنند. 
اگر تا به حال به بازدید از این میدان زیبا نرفته اید پیشنهاد می کنم خواندن این مطلب را از دست ندهید. در این مقاله همه چیز درباره میدان نقش جهان و دیدنی های آن بیان شده‌است.

تاریخچه

در زمان های قدیم، در همین مکانی که این میدان وجود دارد، باغ وسیعی به نام نقش جهان وجود داشت. به گفته کارشناسان زمان ساخت این میدان به دوره تیموریان بر می گردد. اما در آن زمان، این میدان در مقیاس کوچکتر ساخته شده بود. سپس بعد ها در زمان شاه عباس اول، این میدان را توسعه دادند و بناهای بیشتری را در آن ساختند. در زمان شاه عباس اول، از میدان نقش جهان استفاده های زیادی می شد. برای مثال این میدان محلی برای برگزاری رژه ی قشون، جشن ها و آیین های مختلف،  بازی چوگان، و مراسم های مختلف بود.
جالب است بدانید که در زمان قاجار، اکثر بناهایی که در این میدان بود تخریب شد. اما با روی کار آمدن پهلوی، تمامی بناهای تخریب شده بازسازی و تعمیر شد. 

مشخصات میدان نقش جهان

مساحت این مجموعه بالغ بر 85 هکتار می باشد. این میدان مستطیل شکل است و طول آن بیش از 500 متر و همچنین عرض آن حدود 165 متر است. در وسط میدان یک حوض بزرگ وجود دارد که فواره های متعددی در آن وجود دارند و جلوه خاصی به میدان نقش جهان می دهند. 

بناهای تاریخی و جاذبه های دیدنی در این میدان

تعداد زیادی از بناهای تاریخی موجود در اطراف میدان نقش جهان در زمان صفوی ساخته شد. برای مثال بنای کاخ عالی قاپو، مسجد شیخ لطف لله، مسجد جامع عباسی از مهم ترین بناهای ساخته شده در آن زمان است. هرکدام از این بناها در یکی از ضلع های مستطیل شکل این میدان قرار گرفته اند. برای مثال مسجد شیخ لطف لله، در ضلع شرقی این میدان قرار گرفته است. نکته جالب درباره این مسجد این است که ساخت آن حدود 17 سال طول کشید. 
مسجد جامع عباسی یکی دیگر از بناهای این مجموعه است که در ضلع جنوبی قرار دارد. ساخت این بنا نیز حدود 5 سال زمان برد و یکی از زیباترین بناهای تاریخی در میدان نقش جهان است. عالی ققاپو نیز یکی از منحصر به فردترین بناهای این میدان است که در 5 طبقه سساخته شده است. این بنای تاریخی نیز در ضلع غربی میدان ساخته شده است و جلوه ی بسیار زیبایی به میدان نقش جهان میدهد. همچنین بتای تاریخی موجود در قسمت شمالی این میدان، سر در قیصریه است که سر در ورودی به بازار معروف در میدان نقش جهان است.
 

ارسال دیدگاه
توجه !!

پر کردن فیلدهای ستاره دار (*) الزامیست

خبرنامه