دژ محمد علی خان و جاده زیبای آن 

دژ محمد علی خان و جاده زیبای آن 

  • 0
  • 288
  • نویسنده :

دژ محمد علی خان جاذبه ای است که بازدید از آن می تواند حال و هوای هر فردی را عوض کند. دژ محمد علی خان در منطقه ای سرسبز و مملوء از طبیعت زیبا و بی نظیر در دامنه های زاگرس قرار دارد. جالب است بدانید که دژ محمد علی خان دارای تاریخچه بسیار عجیب و جالبی می باشد که با آگاهی از آن حیرت زده خواهید شد. اما علاوه بر این، باید اشاره کنیم که چشم انداز زیبای این منطقه می تواند شما را تا ساعت ها سرگرم کند. اگر اهل سفر هستید و یا به دنبال مکانی خلوت و بسیار سرسبز هستید که بنشینید و در سکوت از منظره لذت ببرید و صدای طبیعت و آبشار ها و جویبار ها نیز در پس زمینه منظره باشد، باید بگوییم که دژ محمد علی خان بهترین گزینه برای بازدید است.

در ادامه این مطلب همه چیز را درباره دژ محمد علی خان و همچنین معرفی این منطقه و جاذبه های دیدنی اطراف بیان کرده ایم. اگر تا به حال نام این دژ را نشنیده بودید و یا با آن آشنایی ندارید، توصیه می کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید. یقینا پس از آشنایی با دژ محمد علی خان هوس بازدید از آن به سرتان می زند و حتی برای بازدید از آن برنامه ریزی خواهید کرد. پس پیشنهاد می کنیم ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

معرفی دژ محمد علی خان

دژ محمد علی خان زیباترین جاذبه ی گردشگری در ایران می باشد. در بخشی کوهستانی، در ادامه رشته کوه زاگرس، کوهی به نام هفت تنان وجود دارد. در موازات این کوه، دژی بسیار عظیم و پر ابهت تحت عنوان دژ محمد علی خان وجود دارد که منظره آن توجه هر فردی را به سمت خود جلب می کند. جالب است بدانید که مسیر دسترسی به این دژ و جاده ای که در نهایت به این دژ منتهی می شود، یکی از زیباترین جاده های ایران می باشد که دارای منظره ای بی نظیر و بسیار زیبا می باشد. این جاده باریک و پیچ در پیچ بوده و از همان ابتدای جاده، نه تنها چشم انداز دژ محمد علی خان توجه تان را جلب می کند، بلکه منظره ای که در دشت های اطراف این دژ وجود دارد نیز بسیار زیبا و دیدنی می باشد.

جالب است بدانید که محلی های این منطقه این دژ را با نام های دیگری از جمله دژ سردشت، دز، دز استوار، مندزون و نامی که امروزه نیز بسیار شهرت پیدا کرده این می شناسند. همچنین در اسناد تاریخی نیز این منطقه را با اسامی ای که در بالا ذکر کردیم یاد کرده اند. دژ محمد علی خان دارای 2 آبشار می باشد که بازدید از آن ها را به شدت توصیه می کنیم.

آبشار دژ محمد علی خان

تاریخچه

دژ محمد علی خان طبق اسناد تاریخی و نقل قول ها، دارای تاریخچه بسیار جالبی می باشد. گفته شده که در سال 1232 محمد علی خان به همراه افراد خود به مبارزه با حاکم لرستان و خوزستان پرداخت. از آن پس نام این دژ را از روی همین جنگ و محمد علی خان نام گذاری کردند. اما جالب تر اینکه در سال 1307 که رضا شاه در ایران پادشاهی می کرد، برای بار دوم در این منطقه جنگی به پا شد. محمد علی شاه برادری به نام سردار علی مردان خان داشت که در همین سال، با جمع کردن برخی از افراد دیگر، هیئت اجتماعیه بختیاری را تشکیل داد. در این هیئت برای حمله و سرنگون کردن رضا شاه برنامه ریزی می کردند و در نهایت با جمع کردن افراد بیشتری، قیام خود را شروع کردند و علیه رضا شاه به پا خواستند. 

اما در نهایت رضا شاه با جمع آوری سپاه خود و حمله به این منطقه، جنگی را شروع کرد که تا 1 سال ادامه داشت. اما در نهایت، سردار علی مردان خان تسلیم شد و در زندان قصر زندانی شده و در نهایت چندین سال بعد اعدام شد.

محیط داخلی دژ محمد علی خان

دژ محمد علی خان تنها منظره ی بیرونی جذاب ندارد! بلکه محیط داخلی دژ دارای دیواره های بسیار بلند ی است که همین مساله چشم انداز آن را بسیار زیبا تر می کند. علاوه بر این جالب است بدانید که این دژ تنها و تنها یک مسیر ورودی دارد. یعنی همان مسیر ورودی مسیر خروجی نیز می باشد و هیچ راه در رویی در آن وجود ندارد. علاوه بر این لازم به ذکر است که درون این دژ، اتاقک هایی سنگی ایجاد شده است که نشان می دهد در زمان جمله محمد علی شاه ساخته شده. نکته جالب این است که زمانی که عشایر به این منطقه سفر می کنند، در این دژ اقامت کرده و حتی از اتاقک های موجود در آن نیز استفاده می کنند.

نکته!

اگر شما نیز قصد سفر به دژ محمد علی خان را کردید، می توانید در این اتاقک ها نیز اقامت کنید اما توصیه می کنیم این کار را انجام ندهید. سقف این اتاقک ها سست بوده و می تواند خطرات جبران ناپذیری را برای شما به همراه آورد. همچنین اگر قصد داشتید که به این منطقه سفر کنید، حتما لوازم رفاهی را با خود به همراه ببرید. این منطقه عاری از هر گونه امکانات رفاهی می باشد و در نتیجه بهتر است که در هنگام سفر به آن آب، تنقلات، خوراکی، لوازم کمپ، کفش پیاده روی، و ... را با خود به همراه ببرید.

 
ارسال دیدگاه
توجه !!

پر کردن فیلدهای ستاره دار (*) الزامیست

خبرنامه