همه چیز درباره ی ائل گلی تبریز

همه چیز درباره ی ائل گلی تبریز

  • 0
  • 268
  • نویسنده :

تاریخچه ائل گلی تبریز

دریاچه ائل گلی واقع در شهر تبریز در زمان آق‌قویونلوها ساخته شده ، این دریاچه  بزرگترین منبع آب شرق تبریز تا دروازه تهران بوده است. در دوران صفویان این دریاچه از تما  م شن و ماسه ها و نخاله های درونش عاری شد و دور تا دور آن دیواری سنگی بنا شد تا به یک تفرجگاه تبدیل گردد.
در زمان قاجار اطراف این دریاچه خیابان هایی احداث شد تا دسترسی به آن را ساده تر کند به علاوه در معابر منتهی به ائل گلی درختانی چون تبریزی، اطلسی و بید مجنون به منظور زیباسازی بیشتر این محوطه و تصفیه‌ی آب و هوای پارک کاشته است.
"گول"در زبان آذر به معنای استخر است، پیش از انقلاب این مکان را "شاه گولی" به معنای استخر شاه میخواندند اما پس از انقلاب نام آن به "ائل گلی" یعنی استخر مردم تغییر یافت.

دریاچه ائل گلی تبریز

همانطور که گفته شد ائل گلی بزرگترین منبع ذخیره‌ی آب در شرق تبریز بوده است، این دریاچه با 5/5هکتار وسعت  و عمق 12 متر، گنجایش ذخیره‌ی 720000متر مکعب آب درون خود را دارد. آب این دریاچه به کمک رودخانه لیقوان که  از روستای چاوان سرچشمه میگیرد و از سمت جنوب شرقی ائل گلی وارد میشود تامین میگردد. در زمستان آب سطح این دریاچه یخ میزند و تصویر زیبایی را رقم میزند.
درمیان این دریاچه مسیری سنگی به سمت عمارت داخل این دریاچه کشیده شده که این محوطه را به یک شبه جزیره تبدیل کرده است.

کاخ ائل گلی تبریز

کاخ ائل گلی که به عمارت کلاه فرنگی معروف است در گذشته یک بنای خشتی ساده بود که توسط آق‌قویونلو ها احداث شده بود. بعد ها، یعنی در دوران حکومت صفویه این بنا گسترش یافت و در دوره ی قاجاریه توسط قهرمان میرزا ،فرزند عباس میرزا، تکمیل شد و به یک تفرجگاه برای خاندان سلطنتی قاجار تبدیل گشت. در دوره‌ی حکومت پهلوی این بنا که از آن یک ساختمان خشتی  مخروبه باقی مانده بود به شهرداری وقت تبریز تحویل داده شد تا آن را تخریب کرده و یک عمارت دوطبقهی مسحکم و جدید را در آن بنا کند.

امکانات پارک ائل گلی

قایق سواری

اگر قبل از فصل سرما و یخ زدن دریاچه ائل گلی به تبریز بروید میتوانید در این دریاچه قایق سواری کنید. شما میتوانید با پرداخت هزینه ی اندکی یکی از قایق های پدالی که در این دریاچه اجاره داده میشوند را اجاره کنید و سوار بر قایق دور تا دور این دریاچه را بگردید. گفتنی است که تیم کایاک تبریز نیز در این دریاچه به تمرینهای خود میپردازند.

مینی گلف

یکی از متفاوت ترین مجموعه های تفریحی در نزدیکی ائل گلی، یک مجموعه ورزشی در سمت جنوب شرقی این پارک است که در آن یک زمین مینی گلف واقع شده است.مینی گلف پارک ائل گلی از استاندارد ترین مجموعه های مینی گلف ایران است که تا کنون پذیرای مسابقات ملی و استانی بیشماری نیز بوده است.

دوچرخه سواری

در این پارک یک مسیر مختص به دوچرخه سواری وجود دارد که که دوچرخه سواری در آن میتوانید قسمت های مختلف پارک را ببینید. در همین مسیر کالسکه هایی وجود دارند که با اجاره ی آنها میتوانید گشتی دور تا دور پارک ائل گلی داشته باشید.

ائل گلی اولین پارک اینترنتی کشور

به کمک کارشناسان در این پارک  دو فرستنده قرار داده شده تا اینترنت بی سیم در دسترس گردشگران و مسافران این پارک قرار گیرد. این پارک، اولین پارک ایران است که از اینترنت بی سیم برخوردار است.       

بهترین زمان برای رفتن به ائل گلی تبریز

ائل گلی در بخشی کوهستانی قرار دارد که در اغلب اوقات سال از هوایی سرد برخوردار است،از همین رو بهترین زمان بازدید از آن در بهار و تابستان است.اگرچه همانطور که گفته شد با یخ زدن سطح این دریاچه در زمستان نیز منظره ای دیدنی رقم زده میشود.

آدرس ائل گلی

استان آذربایجان شرقی، تبریز، بلوار ایل گلی، پارک ایل گلی.
برای دسترسی به این پارک میتوانید از وسایل حمل و نقل عمومی و یا از وسیله ی شخصی خودتان استفاده کنید،این پارک فاصله ی کمی با مرکز شهر دارد بنابراین زمان چندانی را صرف رسیدن به این پارک نخواهید کرد.

ارسال دیدگاه
توجه !!

پر کردن فیلدهای ستاره دار (*) الزامیست

خبرنامه